تبلیغات
اجتماعی، علمی، روانشناسی - بخور دادن پوست و انواع آن
.  با کلیک روی ستاره یک امتیاز به این مطلب بدهید
شنبه 5 تیر 1389  10:11 ق.ظ
نوع مطلب: (علمی ،پزشکی ،اطلاعات عمومی ،) توسط: soheil_nیكی از راه های پاك كردن پوست ، بخور دادن آن است كه به وسیله آن منافذ پوست باز شده و آماده تغذیه از ماسك های مورد نظر می گردد. بعد از عمل بخور می توان دانه های سرسیاه و جوش های صورت را فشار داد. این كار باید در نهایت دقت و با دستمال كاغذی انجام گیرد و نباید برای این كار از ناخن ها استفاده كرد. جوش های صورت را تا حد امكان با دست لمس نكنید و در مورد انواع عفونی آن اجازه دهید تا جوش ها خشك شوند و سپس آنها را فشار دهید.

بخور دادن پوست به یكی از روش های زیر صورت می گیرد
بخور بخار آب: این بخور را می توان همیشه و در همه جا انجام داد. بدین صورت كه پوست را در معرض بخار آب قرار داده، ولی مواظب باشید كه بخار، پوست شما را نسوزاند، با این كار آلودگی ها و چربی ها و سلول های شاخی از سطح پوست تمیز شده و پوست شما مرطوب می گردد و این مرطوب بودن مانع ایجاد چین و چروك ها می شود.
بخور گل ختمی و بابونه
این بخور علاوه بر این كه باعث تمیزی و مرطوب شدن پوست می گردد باعث ضد عفونی و روشن شدن و شادابی پوست نیز میشود. بهترین كاری كه می توان بعد از این بخور، علاوه بر استفاد از انواع ماسك ها انجام داد، استفاده از روغن زیتون و در صورت داشتن جوش در روی صورت، از آّب لیموترش می باشد كه باید با كمك پنبه، مخلوط روغن زیتون و آبلیمو ترش را روی پوست مالیده و پس از ۳۰ دقیقه صورت را با آب ولرم شست.

بخور رامسن (زنجبیل شامی)
این بخور علاوه بر این كه باعث تمیزی و شادابی پوست می شود برای دستگاه تنفسی نیز بسیار مفید می باشد. برای این منظور جوشانده غلیظ و بسیار گرم آن استفاده می شود كه با انداختن پارچه یا لحاف بر سر، بخار آن را استشناق كرده و در همان حال پوست صورت را ماساژ می دهید و سپس با یك حوله تمیز پوست را تمیز می كنید. (مقدار لازم از این گیاه دو مشت كامل از ریشه آن در یك لیتر آب توصیه شده است.)

طریقه استفاده از بخور
مقداری گل ختمی و گل بابونه را در ظرف آب جوش می ریزیم و سپس در ظرف را به مدت ۱۰ دقیقه قرار داده تا دم بكشد و سپس در ظرف را برداشته و یك پارچه كلفت روی سر خود و ظرف انداخته و همین طور كه صورتمان بالای ظرف و در معرض بخارها قرار دارد و با كمك دو انگشت دستمان پوست صورت را ماساژ داده ، این عمل را چندین بار تكرار می كنیم.

( نكته )۱: برای بخور دادن پوست می توانید از گیاهان زیر نیز به صورت بالا استفاده نمایید. این گیاهان عبارتند از : بابون، آویشن، اسطوخدوس، گزنه سفید، رازیانه، زیرفون، بومادران، اكلیل كوهی، نعناع صحرایی، صمغ عربی، كافور.

( نكته) ۲: پس از بخور دادن می توانید با كمك نوك انگشتان و یك دستمال ، جوش های سرسفید و سرسیاه خود را با فشار خالی نمایید ولی نكته مهم در این مورد آن است كه پس از عمل بخور چون منافذ پوست باز می شوند و سر جوش ها نیز باز خواهد شد، بهتر است كه برای تنگ كردن این منافذ پس از اتمام كار، از خیار رنده شده یا لیموترش تازه و یا اگر پوست چربی دارید از آب سرد یا یخ كمك بگیرید و آن ها را به صورت ماسك بر روی پوست قرار دهید.
منبع: irantapesh.net


آخرین پست ها
دریافت کد ابزار آنلاین