تبلیغات
اجتماعی، علمی، روانشناسی - هیپنوتیزم چیست؟
.  با کلیک روی ستاره یک امتیاز به این مطلب بدهید
دوشنبه 18 بهمن 1389  07:08 ب.ظ
نوع مطلب: (علمی ،روانشناسی ،اطلاعات عمومی ،) توسط: soheil_n

نهفته ترین اسرار ذهن چیزی است كه می توان آن را به هشیاری در آورد
"زیگموند فروید"هیپنوتیزم چیست؟

شاخه‌ای از علم روانشناسی است که در آن به وسیلهٔ تلقین، شخص از حالت هوشیاری خارج می‌شود و تحت تسلط شخص هیپنوتیزور در می‌آید. هیپنوتیزم یا به طور دقیقتر هیپنوز موجب تسلط دیگری بر فرد نمی شود بلکه دیگری با ضمیر ناخودآگاه آدمی به مکالمه و القای تلقینات می پردازد. همهٔ هیپنوزها نحوی خودهیپنوتیزم است.


امروزه متخصصان روان شناسی، هیپنوتیزم را در حوزه «هشیاری» مورد بررسی قرار می دهند به عبارتی می گویند، هیپنوتیزم یکی از حالت های هشیاری است. هریک از ما در زندگی روزمره خود حالت عمومی هشیاری را همواره تجربه کرده ایم: (بیداری ، رویا و خیالبافی)...
تقریبا همه ما هر روز مدتی غرق در افکار و تخیلات خود می شویم. چیزی خلق می کنیم و یا در عالم خیال و تصور، رویدادهای گذشته را درباره زنده می کنیم. ما این حالت هشیاری را خیالبافی یا «رویای بیداری» می نامیم.

در این لحظه که این کلمات را می خوانید، بیدارید یا خواب میبینید؟ به نظر نمی رسد که این سوال برای کسی ابهام انگیز باشد، همه ما تفاوت میان حالت عادی بیداری و تجربه خواب دیدن (رویا) را می دانیم. خواب دیدن تغییری در هوشیاری است که در طی آن تصویرهای ذهنی به یادمانده و صحنه های خیالی موقتا با واقعیت بیرون در هم می آمیزد. از دو که بگذریم، حالت متفاوت دیگر یا به عبارتی حالت سوم هشیاری، خیالبافی است.

به هر حال غرض از بیان این مطلب، شناخت سه حالت متفاوت ولی متعارف از وضعیت هشیاری در آدمی است. حالت هیپنوتیزم، یک حالت غیر متعارف از هشیاریست هیچ یک ازحالات هشیاری دگرگون به اندازه حالت هیپنوتیزم بحث انگیز نبوده است.

برای شناخت آن باید گفت، هیپنوتیزم، حالت چهارم هشیاری است. بدین معنی که در این حالت فرد نه در بیداری عادی است (چون آن آگاهی ، وقوف و اراده نسبت به حالت بیداری وجود ندارد.
به كمك هیپنوتیزم، ذهن خارجی شخص به خواب رفته و ذهن درونی او بیدار شده و هدایت می شود تا نتایج مطلوب را به دست آورد، لذا ما در وجود انسان دو ذهن را مشاهده می كنیم. ذهن خارجی آگاه می ماند در حالیكه ذهن درونی همواره فعال است. دیده ایم كه وقتی دستمان را به آتش نزدیك می كنیم خود به خود و به سرعت دستمان را دور میكنیم. ذهن خارجی كه شاید مشغول تفكر به امر دیگری بوده است متوجه مجاورت ما به آتش نمی شود، اما ذهن درونی كه همواره فعال است آن را از محل دور میسازد  نكته اینجاست كه ذهن درونی به همان اندازه ذهن خارجی فعال است.تشریح علمی پدیده هیپنوتیزم:
در بررسی های تاریخی به پدیده های برخورد می كنیم كه در هاله هایی از ابهام و تعابیر درست و نادرست قرار گرفته است. این هاله های ابهام انگیز شرایطی را باعث می شوند كه مرزهای واقعی این پدیده ها در هم شكسته و جایگاه واقعی آنها معرفی نگردد. علل به وجود آمدن این شرایط ابهام انگیز عظمت برخی از این پدیده ها و جاذبیت آنها و عدم توانایی در فهم و شناخت كامل آنهاست. یكی از این پدیده ها هیپنوتیزم است. پدیده هایی كه همواره مورد توجه عام و خاص و تعابیر مختلف بوده است. عده ای این پدیده را نفوذ مغناطیسمی ، عده ای جادو، عده ای یك رابطه خاص درونی و روحی و عده ای یك رفلكس شرطی شده در قبال تلقینات خاص می دانند.
وقتی دكتر آنتون مسمر طبیب اتریشی در سال 1775 میلادی پدیده ای به نام ''مانیه تیزم'' كه امروزه آن را ''هیپنوتیزم'' می نامند را كشف كرد واقعا'' نمی دانست كه چه چیزی را كشف كرده است. حتی بسیاری از علمای علاقمند به این پدیده نیز واقعا'' نمی دانستند كه این پدیده چگونه بوجود می آید. دكتر مسمر تصور می كرد راه جدیدی را برای معالجه امراض روانی كشف كرده است.
 ولی متوجه نبود كه پدیده عظیمی را كشف كرده كه دهها راه دیگر از آن منشعب می شود و معالجه امراض یكی از آنهاست و دهها علم دیگر كه احیانا'' هیچ ارتباطی با طبابت نیز در آن وجود دارد. هیپنوتیزم یك حالت روحی خاص شبیه به خواب آلودگی است. یك حالت سرشار از آرامش و بدور از تفكرات گوناگون. در حالت هیپنوتیزم تفكرات فرد صرفا'' معطوف و متمركز بر صحبت های هیپنوتیزم كننده یا هیپنوتیزور می باشد. برخی از نظریه پردازان اعتقاد دارند كه در حالت عادی فرد دارای یك توجه تعمیم یافته است و تقریبا'' به بسیاری از موضوعات اطراف خود توجه نسبی دارد و صرفا'' متمركز به یك موضوع خاص نیست و اگر هم بخواهد به موضوع خاصی متمركز شود این تمركز باعث قطع توجه كلی از موضوعات اطراف نمی شود. در حالت عادی فرد ضمن تمركز نسبی به یك موضوع خاص بطور اتوماتیك روی موضوعات و شرایط اطراف نیز توجه دارد. ولی در حالت هیپنوتیزم شرایطی در فرد ایجاد می شود كه می تواند روی یك موضوع یا موضوعات خاص تمركز بدهد و تقریبا'' توجه نسبی به موضوعات و شرایط اطراف قطع شود.
در حالت هیپنوتیزم ذهن قادر خواهد شد صرفا'' روی یك موضوع یا تعداد محدودی از موضوعات متمركز شود و توجه نسبی به محیط و اطراف تقریبا'' قطع می شود. بدین ترتیب تمركزی كه فرد در حالت هیپنوتیزم می تواند داشته باشد قویتر از حالت عادی است. درحالت هیپنوتیزم تلقین پذیری فرد و قدرت تخیلات و تصویر سازی ذهن افزایش می یابد و هرچه درجه هیپنوتیزم عمیق تر شود این خصوصیات نیز قویتر می گردند. در همین راستا برخی از نظریه پردازان اعتقاد دارند كه هیپنوتیزم چیزی جز یك تمركز برتر نیست یا به عبارتی: “Hipnotism is a Super Concentration”


درک غلط مردم درباره مفهوم هیپنوتیزم در موارد درمانی اشکالاتی ایجاد می کند. معمولاً یک حالت هیپنوتیزمی سبک و یا حتی ریلکس کامل بدن برای قرار گرفتن در وضعیت تلقین پذیری جهت مقاصد درمانی کافی است ولی عده ای از افراد حتی اگر در حالات عمیق هیپنوتیزم هم وارد شوند پس از بیدار شدن ممکن است بگویند هیپنوتیزم نشده بودند زیرا صداهای موجود در اتاق را حس می کرده اند. آنها نمی دانند که هیپنوتیزم مثل خواب یا بیهوشی نیست که ارتباط فرد با محیط قطع شده باشد.

نباید انتظار داشته باشید تمام اتفاقاتی را که در زمان خلسه هیپنوتیزمی روی می دهند فراموش کنید. البته کسانی که به یک خلسه بسیار عمیق هیپنوتیزمی به نام سومنامبولیسم برسند پس از بیدار شدن خاطره ای نخواهند داشت ولی بندرت در افرادی که برای اولین بار هیپنوتیزم می شوند امکان رسیدن به این مراحل ممکن می شود. البته برای کارهای عادی و روزمره هیپنوتیزم پزشکی نیازی نیست تا خلسه افراد اینقدر عمیق شود.

از دیگر باورهای غلطی که درباره هیپنوتیزم وجود دارد و می تواند سد راه پیدایش خلسه باشد، خطرناک بودن آن است.

گاهی افراد فکر می کنند اگر وارد حالت خلسه شوند ممکن است از این حالت بیرون نیایند در حالی که چنین چیزی تقریباً ممکن نیست و یا می ترسند که تحت کنترل هیپنوتیزور قرار بگیرند در حالی که فرد در شرایط هیپنوتیزمی تلقیناتی را که برخلاف اخلاق و اعتقادش باشد قبول نخواهد کرد. اگر اینطور باشد تضادی در ضمیر او پدیدار می شود که نتیجه نهایی آن بیدار شدن او یا عدم قبول آن تلقین خواهد بود.

گاهی افراد فکر می کنند تنها کسانی که ضعف اراده دارند هیپنوز می شوند در حالی که آنهایی که به خود اعتماد داشته و خود را به خوبی به حالت آرامش و ریلکس می رسانند زودتر هیپنوز می شوند.
تحقیقات نشان داده که بیماران دچار اختلالات تفکر، شخصیتی و هیجانی از جمله اسکیزوفرنی قابلیت هیپنوتیزم پذیری بسیار پایین تری دارند و از طرف دیگر در اختلالاتی مانند PTSD (اختلال استرس پس از سانحه) و اختلالات تجزیه ای قابلیت هیپنوتیزم پذیری بالا می رود. توجه داشته باشید که تقریباً 5% افراد سالم جامعه نیز هیپنوتیزم پذیر نیستند.


فوائد هیپنوتیزم

1- امواج مغزی در حالت آلفا قرار میگیرد:
شاید شما از آن دسته افراد هستید که مطالعات وسیعی راجع به امواج مغزی آلفا داشته اند و شاید هم تا بحال اسم آن هم به گوشتان نرسیده در هر حال درحالت هیپنوتیزم امواج مغزی ما درحالت آلفا قرار دارند و این حالت برای ما فوائد بسیاری دارد که از آن جمله میتوان به آرامش اعصاب، رفع اضطراب و نگرانیهاف تقویت قوای روحی و جسمی بدن مثل حافظه و ... اشاره کرد

2- تمرکز حواس ما بالا میرود:
در واقع تمرکز حواس یعنی بالارفتن توجه، هر کاری که میکنیم با توجه بیشتر کیفیت بالاتری خواهد داشت. هر فکری که در سر میپرورانیم با توجه بالاتر به شکل ایده ال خود نزدیکتر است و هر آرزوی که در دل داریم با توجه بیشتر امکان دستیابی آن افزونتر است و حتما متوجه شدید که هیپنوتیزم یعنی تمرکز فوق العاده و هرچه بدانیم خود را به مراحل بالاتر هیپنوتیزم ببریم در اصل تمرکز خود را افزایش داده ایم و این یعنی بالا رفتن کیفیت هر کاری که میکنیم، هر فکری که در سر می پرورانیم و هر آرزویی که در دل داریم.

3- تخیل ما به حد اعلاء رشد میکند:
تنها در حالت هیپنوتیزم است که میتوانیم آنچه به آن فکر میکنیم در تخیلمان به وضوح حس کنیم صدایش را بشنویم و تصویرش را ببینیم اگر روی غذایی تمرکز کرده ایم حتی بوی غذا را استشمام کنیم و طعم آنرا روی زبان خود بچشیم اگر در حالت هیپنوتیزم چشمهایمان باز باشد این غذا را در بشقاب خالی روی میز چنان واضح میبینیم که نمیتوانیم این غذای تخیلی را از غذای واقعی تمییز دهیم. مثل سراب چیزی را واقعی می بینیم که درواقع خیالی است.

4- ضمیر ناخوداگاه بیدار میشود:
این عینیت بخشیدن به افکار و آرزوهای ما موجب میشود با کلید تلقین براحتی وارد ضمیر ناخودآگاه خود شده و بتوانیم آنچه میخواهیم به آسانی در خود ایجاد کنیم. باورهای غلط قدیمی را از ذهن خود پاک کرده و باورهای جدیدی در خود ایجاد کنیم.
عادات بد را با عادت بهتر جایگزین کنیم. تند خویی خود را به خوش اخلاقی، استرس را به آرامش و دلهره را به صبر. بد بینی را به خوشبینی، بی نظمی را به انضباط و... بسیاری دیگر از خصوصیات منفی خود را به خصوصیات اخلاقی مثبت تبدیل کنیم و شخصیت خود را دگرگون کنیم و همان آدم جذابی باشیم که همه آرزو دارند.

5- کنترل اعصاب و روان را بدست میگیریم:
حتما با طب سوزنی (طب سنتی چین) آشنایی دارید طبی که با کنترل و تحریک اعصاب به درمان بیماریها می پردازد در هیپنوتیزم شما طب سوزنی را نمی آموزید اما درسایه آرامشی که به دست می آوریم میتوانیم با تمرکز برروی بدن خود همان کنترل اعصاب و تحریکات لازم را بر اعصاب و روان خود بدست بیاوریم، مثلا با هیپنوتیزم می توان کنترل گردش خون را بدست گرفت تا جاییکه نبض خود را بسیار پایین بیاوریم و حتی آن را نگه داریم!!! به منطقه درد بی حسی منتقل نماییم، چربی و قند خون خود را تنظیم کنیم و کارهای بسیار دیگری که شاید در نگاه اول اعجاب انگیز به نظر برسند
ذکر همین چند مورد نشان میدهد هیپنوتیزم  ما را فرمانده روح و جسم خود میکند. انجام این امور و تصدی ما بر روح و جسممان موجب میشود که درخت خود باوری درون ما شکوفا شده و اعتماد به نفس بی سابقه ای در خود بیابیم و در سایه این خود باوری و با اجرای تکنیکهای خودهیپنوتیزم به موفقیت در تمام امور زندگی برسیم.
فوائدی که از یادگیری خودهیپنوتیزم عاید ما میشود آنقدر زیاد است که زمان شرح آنها بیشتر از زمان آموختن این علم میشود تا اینجا با فوائدی از این علم بصورت کلی آشنا شدید.


  • آخرین ویرایش:یکشنبه 24 بهمن 1389
  • برچسب ها:هیپنوتیزم ،
آخرین پست ها
دریافت کد ابزار آنلاین