تبلیغات
اجتماعی، علمی، روانشناسی - بیوگرافی دكتر فیروز نادری
.  با کلیک روی ستاره یک امتیاز به این مطلب بدهید
دوشنبه 28 تیر 1389  08:10 ق.ظ

دكتر فیروز نادری



مطمئنأ هر ایرانی نام "دكتر فیروز نادری" را شنیده  ، شخصی كه یكی از بزرگترین اشخاص نام آور مقیم خارج از كشور كه در زمینه علوم فضایی و ناسا یك شخص بسیار معروف و شناخته شده برای دنیا میباشد ، مدیریت وی در پروژه مریخ و موفقیت وی در هدایت این پروژه  ماه ها جزو مهمترین اخبار شبكه های خبری جهان بود ....شخصی كه بالاترین نشان ناسا را دریافت میكند و موثرترین فرد سال ایالات متحده معرفی میشود. شخصی ایرانی كه بزرگتر از وی در دنیای علوم نداریم ....



دكتر فیروز نادری در  سال  1325 در شهر شیراز به دنیا آمد  ، تحصیلات  ابتدایی خود را در شیراز  و دوره متوسطه را در  دبیرستان اندیشه تهران به اتمام رساند سپس  در سال 1964 به آمریكا رفت  و پس  از  تحصیلات  كارشناسی و كارشناسی ارشد در  رشته مهندسی برق ،در سال 1976  تحصیلات  دكترای خود را در رشته مهندسی  الكترونیك  به پایان  رساند

فیروز  نادری پس از اتمام تحصیلات خود در سال  1976 به وطن باز می گردد و فعالیت خود را در مركز  سنجش از دور ایران در  تهران آغاز می كند و پس  از دو الی سه  سال  فعالیت در ایران به دلیل نبود امكانات  مورد  نیازش برای  بسط  تحقیقات و پژوهش هایش  كشور را به مقصد آمریكا ترك می كند و در سال  1979، یعنی  حدود  29 سال  پیش فعالیت  خود  را  در ناسا  آغاز می كند.

او در این مدت  مشاغل  فنی و مدیریتی  متعددی  را در زمینه ماهواره های مخابراتی  متحرك ، رادارهای سنجش  از دور  اقیانوسی ، رصد خانه های تحقیقاتی  اختر فیزیك و اكتشاف  مریخ  و سایر اجرام  منظومه شمسی بر  عهده  داشت .

نادری  علاوه بر اینكه مدیریت طرح سرمنشاء را برای جستجوی سیارات فراخورشیدی بر  عهده داشت ، مدیریت آزمونهای علمی پروازهای فضایی را كه وظیفه اصلی اش رصد و  بررسی بادهای زمین از جو بود را نیز بر عهده داشت.


اوج موفقیت دكتر نادری در مدیریت پروژه مریخ و هدایت مریخ نوردهای روح و فرصت بود ، پروژه ای كه اگر دكتر نادری نبود شاید تا سال ها و حتی ده ها سال آینده نیز ناسا موفق به اتمام رساندن آن نمیشد.

 نادری از سال ۱۹۹۶ مدیر برنامه منشاء حیات ناسا بود. وی در سال ۱۹۷۶ به "جی پی ال" پیوست و به عنوان مدیر آزمایشات پروازی علوم فضا و مدیر طرح تفرق سنج ناسا به كار پرداخت. علاوه بر اینها وی در مركز مدیریت ناسا، سرپرستی برنامه فناوری ارتباطات پیشرفته ماهواره‌ای را بر عهده داشت و در "جی پی ال" نیز مدیر برنامه ماهواره‌های متحرك بود.

در سال 2000 میلادی دانشمندان بزرگ ناسا پس از دو بار ناكامی در هدایت و مدیریت پروژه اكتشافی مریخ ، و تحمل زیان های میلیارد دلاری تصمیم میگیرند كه این پروژه نا موفق را متوقف كنند اما راه كار ها و جدیت دكتر نادری باعث میشود كه ناسا مدیریت این پروژه را به دكتر نادری واگذار كند و مجدد میلیون ها دلار هزینه كند .دكتر نادری با قبول این سمت باید تمام تحقیقات مربوط به مریخ را هدایت و برنامه ریزی كند.

دكتر نادری و دیگر دانشمندان ناسا پس از چند سال تلاش و آماده كردن مریخ نوردهای جدید ، تصمیم به عملی كردن پروژه اشان یعنی نشاندن وهدایت مریخ نوردهای روح و فرصت بر روی كره مریخ میكنند .

این پروژه البته چندان هم راحت نبود چرا كه امكان نابودی " ماشین های مریخ نورد  روح و فرصت " در حین پرواز به سوی مریخ و همچنین فرود آن وجود داشت ( بیاد دارم در این مقطع تمام تلویزیون های خبری دنیا با اضطراب و نگرانی زمان فرود این مریخ نشین را دنبال میكردند چرا كه ممكن بود با اشتباهاتی كه رخ دهد و یا اتفاقات پیش بینی نشده این مریخ نورد ها با كوه ها برخورد و یا در گودال های بسیار عمیقی كه در مریخ هستند فرود آید و یا اتفاقات زیاد دیگر ، كه یعنی شكست این پروژه اما با نشستن این مریخ نشین تمام شبكه های خبری سریع این خبر را پوشش دادند ، در عكس زیر هم خوشحالی بزرگترین دانشمندان ناسا را میتوانید در این لحظه ببینید )


نادری در توصیف موفقیت پروژه اش میگوید:  دو شبی كه ما به وسیله ی روح و فرصت بر روی مریخ فرود آمدیم و نیز زمانی كه از آشیانه ی خود خارج شدند، به عنوان یكی از بهترین لحظات زندگی ام برای همیشه در ذهنم باقی است. مریخ نورد روح و فرصت تا كنون تحولی در اكتشافات مریخ به وجود آورده اند. شاید تجربه ی ناسا در ماموریت رهیاب مریخ باعث شد تا عمر روح و فرصت را 90 روز تخمین بزند ولی پس از اتمام 90 روز اخلالی در مریخ نوردها حس نمی شد و ناسا 5 ماه دیگر ماموریت آنها را تمدید كرد و اخیرا نیز بازهم ماموریت آنها 7 ماه تمدید شد




دكتر نادری در این پروژه از همكاری 4 دانشمند بزرگ ایرانی دیگر هم سود میبرده كه یكی از آنها دكتر بهزاد رئوفی بوده .

وی پس از موفقیت در مدیریت این پروژه ترفیع درجه میگیرد و هم اكنون معاون آزمایشگاه پیشرانش جت ، مدیر ارشد برنامه های راهبردی "جی پی ال" ناسا و مدیر پژوهش های كل منظونه شمسی  میباشد. وی در همین سال ( 2004 ) موفق به دریافت بالاترین نشان ناسا و موثرترین فرد سال آمریكا شناخته میشود.



دكتر نادری  اعتقاد  دارد  كه حیات  به كره زمین  محدود  نمی شود و اعتقاد به حیات در خارج از منظومه شمسی دارد . وی میگوید : من مطمئن هستم كه حیات به كره زمین محدود نمیشود و در داخل منظومه شمسی احتمال حیات در مریخ و یكی از اقمار مشتری به نام اروپا زیاد است . وی میگوید : اكتشافات ما نشان میدهد كه در زمان حال یا باستان در كره مریخ آب مایع وجود دارد و یا داشته و همین اكتشافات احتمال وجود حیات را زیاد میكند.

دكتر نادری میگوید : البته در منظومه شمسی حیات بصورت كره زمین نیست بلكه اگر حیاتی باشد بصورت تك سلولی یا چند سلولی خواهد بود.مدیریت   نادری  در ماموریت های  مریخ  در حالی  با موفقیت  فراوان  و  غیر قابل   تصور  روبرو بوده است  كه ناسا  و شوروی  سابق  از  40  سال  پیش می خواستند  به مریخ  بروند. اما  بیش  از  دو سوم ماموریت ها به دلیل  دشواریهای بسِار  زیاد آن  با  شكست   مواجه  شده  بود  و در سال  2001 او و تیم  تحت  مدیریتش موفق  شدند "مدار گرد " اودیسه  را به مدار  مریخ بفرستند  و مریخ نورد  روح را در  سطح  مریخ  فرود  بیاورند و مریخ  نورد دو قلوی آن به نام   فرصت  هم  پنجم  بهمن  ماه  سال  2004  در مریخ  بر زمین  نشست و حالا  زمینی ها می  توانند  هر دو  سال یكبار به مریخ  بروند و در سال 2015  نمونه هایی از این  سیاره  را به  زمین  بیاورند.

نادری معتقد هست كه تا سال 2030 سفر به مریخ امكان پذیر نخواهد بود اما معتقد هست كه تا سال 2015 میتواند انسان در ماه زندگی كند.

بزرگ‌ترین افتخار نادری دریافت بالاترین نشان سازمان فضایی ناسا " مدال خدمت برجسته "  و انتخاب وی به عنوان موثرترین فرد سال در ایالات متحده است .




دكتر فیروز نادری قرار بود كه در ایران حضور به هم رساند اما مشكلات  كاری وی باعث شد كه سفر خود به ایران را به تعویق بیندازد ، متن دكتر فیروز نادری و پوزش وی از تأخیر در ورود به ایران این چنین است :

پس از 28 سال، با شور و اشتیاقی فراوان در آستانه سفری به كشورم قرار داشتم تا نه تنها با خانواده ام و شهر و كشورم دیدار كنم بلكه بتوانم با جوانان كشورم و سازمانهای علمی پیشرو در تهران و شیراز به گفتگو بنشینم.

در این مدت واكنشها و لطف مردمی كه به نوعی مخاطبان سفر من به شمار می رفتند و به ویژه دانش جویان ، اساتید دانشگاه، و اصحاب رسانه مرا در بر گرفت .

با وجود این زندگی همواره آنگونه كه ما می خواهیم به پیش نمی رود. رخ دادن اتفاقی كه در حوزه مسولیتی من قرار داشت ( و در باره یكی از كاوشگرهای عازم سیاره مریخ بود) ، مرا ناچار به حضور مستقیم در لس انجلس و در نتیجه لغو سفرم به ایران  كرد.

من مایلم در این فرصت از جمعی كه وقت با ارزششان را صرف برنامه ریزی و هماهنگی این سفر كردند تشكر و قدردانی كنم به ویژه از پرفسور وفایی ار دانشگاه صنعتی شریف، پرفسور مدرس از دانشگاه تهران و پرفسور ریاضی و پرفسور براتی از دانشگاه شیراز. همچنین مایلم سپاسگزاری خود را ازگروهی از روزنامه نگاران علمی بسیار خوب كشور  ابراز كنم .

امیدوارم به زودی همه شما را ملاقات كنم
همه شما با محبتی كه نسبت به من روا داشتید در قلب من جای دارید.
 

با بهترین آرزوها
فیروز نادری
لس آنجلس
چهارشنبه 
۱۵فوریه



با آرزوی بهترینها برای ایرانیان موفق و مطرح در جهان




آخرین پست ها
دریافت کد ابزار آنلاین