تبلیغات
اجتماعی، علمی، روانشناسی - ۵ راه‌ حل برای رفع تیرگی اطراف چشم
.  با کلیک روی ستاره یک امتیاز به این مطلب بدهید
یکشنبه 3 بهمن 1389  10:53 ق.ظ
نوع مطلب: (علمی ،اطلاعات عمومی ،پزشکی ،) توسط: soheil_n

۵ راه‌ حل برای رفع تیرگی اطراف چشمسیاهی دور چشم چرا به وجود می‌آید؟ چرا وقتی به اندازه‌ی كافی می‌خوابیم و زندگی‌مان از تعادل برخوردار است، تیرگی اطراف چشم از بین می‌رود یا كمتر می‌شود؟ چه راه‌هایی برای رفع یا كاهش این تیرگی وجود دارد؟

تیرگی دور چشم به رنگ‌های مختلف دیده می‌شود: گاهی كبود است و گاه خاكستری تیره یا قرمز مایل به قهوه‌ای. زمانی هم تیرگی اطراف چشم به صورت حلقه‌ای بسیار محو خودنمایی می‌كند.

اما یك چیز روشن است، اینكه این تیرگی به هر شكل و رنگی ظاهر شود ناخوشایند است و از زیبایی چشم می‌كاهد.

دكتر كارولینه كراوز، متخصص بیماری‌های پوست در مركز آلرژی شاریته‌ی برلین می‌گوید، علت بروز تیرگی اطراف چشم در خود پوست قرار ندارد، بلكه باید علت را در رگ‌های خونی و لنفاوی زیر چشم جست‌وجو كرد.

پوست زیر چشم بسیار ظریف است و به همین خاطر، كاهش سرعت جریان خون و لنف و ورم رگ‌های زیر پوست به هنگام خواب باعث می‌شود كه اطراف چشم بعد از بیدار شدن تیره به نظر بیاید. اما پس از مدتی كه دوباره جریان خون و لنف افزایش یافت، ورم اطراف چشم و تیرگی آن به آرامی كاهش می‌یابد.

اما این توضیح به نظر كافی نمی‌آید. به‌طور نمونه، با این توضیح نمی‌شود گفت چرا وقتی بد می‌خوابیم، تیرگی اطراف چشم واضح‌تر است و دیرتر از بین می‌رود.

نقش اكسیژن
پاسخ این سئوال را باید در میزان اكسیژن رگ‌ها جست. رگ‌های خونی در صورتی كه اكسیژن كمتری دریافت كنند، تیره‌تر به نظر می‌آیند و این تیرگی به نوبه‌ی خود موجب تیرگی پوست می‌شود.

وقتی خواب ناآرامی داریم یا به اندازه‌ی كافی نخوابیده‌ایم جریان خون بدتر از حالت طبیعی است.
به همین دلیل است كه برخی توصیه می‌كنند، برای رفع تیرگی اطراف چشم باید آهن مصرف كرد. چون آهن باعث تأمین بیشتر اكسیژن در ارگانیزم‌های مختلف می‌شود. اما صحت این موضوع را باید هر كس بر روی خود امتحان كند.

ولی راه‌‌های ساده‌تری نیز برای خلاص شدن و كاهش تیرگی دور چشم یا حتی پیشگیری از بروز آن وجود دارد.


نوشیدن ۲ تا ۳ لیتر آب در روز

نخستین راه نوشیدن آب به اندازه‌ی كافی است. اگر سلول‌های پوست از آب كافی برخوردار شوند تیرگی رگ‌های زیر آن كمتر نمایان می‌شود.

برای همین دكتر كارولینه كراوز توصیه می‌كند كه برای رهایی از تیرگی اطراف چشم باید روزانه ۲ تا ۳ لیتر آب نوشید.

خواب آرام و كافی

دومین راهی كه باعث كمتر شدن تیرگی اطراف چشم در درازمدت می‌شود، خواب كافی است.

نه تنها مدت خواب بلكه كیفیت آن نیز تعیین‌كننده است. كسی كه خواب طولانی دارد، اما بارها در طول خواب بیدار می‌شود به اندازه‌ی كافی استراحت نكرده است. این فرد، نتیجه خواب ناآرام خود را روز بعد هنگام نگاه كردن به چهره خود درآینه خواهد دید.

قدم زدن در هوای آزاد

سومین راه بهره ‌بردن از هوای آزاد است. قدم زدن در هوای آزاد حتی اگر كوتاه مدت باشد، برای رفع تیرگی دور چشم مفید خواهد بود.

حفظ فاصله از تلویزیون و كامپیوتر

چهارمین راه رعایت فاصله با صفحات تلویزیون و كامپیوتر است. زندگی سالم بر روی گردش خون تأثیر مثبت می‌گذارد و گردش سالم خون در چهره نمایان می‌شود.

مراجعه به پزشك

گاهی با هیچ‌یك از این راه‌ها نمی‌توان تیرگی اطراف چشم را درمان كرد. در این صورت باید نزد پزشك رفت، چرا كه برخی از بیماری‌ها مانند آلرژی می‌توانند سبب تیرگی اطراف چشم شوند.

به ویژه اگر تیرگی چشم به مشكلی درازمدت تبدیل شود، انجام برخی معاینات توسط پزشك می‌تواند كمك‌كننده باشد.

منبع: iranianuk


آخرین پست ها
دریافت کد ابزار آنلاین