تبلیغات
اجتماعی، علمی، روانشناسی - راه های مهم جلوگیری از بارداری (بخش دوم)
.  با کلیک روی ستاره یک امتیاز به این مطلب بدهید
یکشنبه 5 دی 1389  07:44 ب.ظ

استفاده از حلقه های ضد بارداری:
حلقه ضد بارداری یک حلقه نرم و انعطاف پذیر است که توسط خود زن در مهبل قرار می گیرد. حلقه حاوی استروژن و پروژستوژن، البته در دوزهای کمتری نسبت به قرص های ضد بارداری، است. حلقه این هورمون ها را به تدریج آزاد می کند. حلقه های ضد بارداری باید به مدت سه هفته در مهبل باقی بمانند. سپس حلقه بیرون آورده می شود و یک حلقه نو بعد از یک هفته در مهبل قرار داده می شود. حلقه مانع از تخمک گذاری می گردد و استفاده از آن آسان است. حلقه های ضد بارداری را می توان با تجویز پزشک از داروخانه ها خریداری کرد. آنها بسیار مطمئن هستند. زنانی که مجاز به استفاده از قرص های ضد بارداری نیستند، نمی توانند از حلقه ضد بارداری نیز استفاده کنند.

استفاده از چسب های ضد بارداری:


چسب ضد بارداری حاوی همان مقدار استروژن و پروژستوژن است که در قرص های ضد بارداری با دوز پایین موجود می باشد. هورمون ها از طریق پوست وارد بدن می شوند. چسب ها طی سه هفته متوالی همان روز هفته تعویض می شود. بعد از آنکه طی سه هفته متوالی از سه وصله استفاده کردید، قبل از استفاده از یک چسب جدید در همان روز هفته، یک هفته وقفه بیاندازید. وصله مانع از تخمک گذاری می شود و می توان آن را با تجویز پزشک از داروخانه ها خریداری کرد. آنها درست به اندازه قرص های ضد بارداری قابل اطمینان هستند.

استفاده از حلقه های هورمونی:
حلقه هورمونی (که به سیستم درون رحمی (IUS) یا دستگاه درون رحمی (IUD) نیز معروف است) شیء کوچکی است که توسط پزشک در رحم زن قرار داده می شود. قرار دادن حلقه ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما ناراحتی معمولاً زود تسکین می یابد. چنانچه درد و ناراحتی ناشی از آن ادامه یابد، باید با پزشک خود مشورت کنید. حلقه هورمونی مانع از رشد بافت فوقانی رحم و نفوذ اسپرم به آن می گردد. همچنین مانع از حرکت اسپرم در رحم می گردد. حلقه هورمونی به مدت چندین سال مؤثر است و وسیله ای بسیار مطمئن برای جلوگیری از بارداری می باشد.

استفاده از کپسول های ضد بارداری قابل کاشت:
دو نوع کپسول ضدبارداری قابل کاشت در بازار نروژ وجود دارد. این نوع کپسول ها تقریباً اندازه چوب کبریت و حاوی هورمون پروژستوژن ترکیبی هستند. آنها زیر پوست بازوی زن کاشته می شوند و بسته به نوع کپسول بین سه الی پنج سال باقی می مانند. این کار در مطب پزشک انجام می گیرد. کپسول های کاشته شده مانع از تخمک گذاری می شوند و با تأثیر بر مخاط گردن رحم از رسیدن اسپرم به لوله های فالوپ (مجاری عبور تخم) جلوگیری می کنند. کپسول های ضد بارداری قابل کاشت وسیله مطمئنی برای جلوگیری از بارداری می باشند.

استفاده از اسفنج ضد بارداری:

اسفنج‌های ضدبارداری از جنس پلی اورتان بوده و به شكل بالش‌های كوجكی هستند كه حاوی یك ماده اسپرم‌كش است. در یك طرف این اسفنج‌ها، ‌فرو رفتگی وجود دارد كه روی دهانه رحم قرار داده می‌شود و به عنوان سدی جلوی عبور اسپرم‌ها به داخل دهانه رحم را می‌گیرد. در طرف دیگر اسفنج، یك حلقه وجود دارد كه در هنگام خارج كردن اسفنج می‌توان با كشیدن آن، اسفنج را بیرون آورد. اسفنج‌ها در یك اندازه ساخته شده‌اند و می‌توان آنها را بدون نسخه پزشك تهیه كرد.
اسفنج‌ها را می‌توان تا 24 ساعت پیش از مقاربت در مهبل قرار داد. پس از شش ساعت كه از مقاربت گذشت، می‌توان اسفنج را خارج كرد. اسفنج‌ها اغلب همراه با سایر روش‌های جلوگیری از بارداری (مانند كاندوم) استفاده می‌شوند تا میزان كارایی آنها افزایش یابد. اسفنج‌ها به مدت 24 ساعت می‌توانند ماده اسپرم‌كش خود را آزاد كنند و پس از این مدت باید آنها را عوض كرد.


روش اورژانسی پیشگیری از بارداری:
صبح روز بعد:
در اولین فرصت، ۲ قرص خوراکی ضد بارداری HD همراه با حداقل یك لیوان شیر یا آب بخورید. این نوبت اول است. پس باید طوری برنامه‌ریزی كنید كه نوبت دوم، یعنی ۱۲ ساعت بعد، ۲ قرص دیگر هم بخورید. البته،مصرف نوبت اول را بی‌دلیل نباید به تأخیر انداخت. هرچه زمان بیشتری بگذرد، احتمال موفقیت كم می‌شود.

اگر بیش از ۷۲ ساعت از رابطه جنسی گذشته باشد، دیگر با قاطعیت می‌شود گفت از دست قرص‌ها هیچ كاری برنمی‌آید.
قرص صبح روز بعد دقیقا فقط برای روز بعد نیست و می‌شود آن را تا ۷۲ ساعت بعد هم استفاده كرد. با این وجود، هرچه زودتر مصرف شود، نتیجه بهتری دارد و ایده‌آلش این است كه تا ۲۴ ساعت بعد مصرف شود.

عصر روز بعد:
۱۲ساعت پس از خوردن قرصهای نوبت اول، ‌۲ قرص HD دیگر می‌خورید، البته اگر در این ۱۲ ساعت اتفاق خاص دیگری نیفتاده باشد. مثلا اگر تا دو ساعت پس از مصرف قرص‌ها در نوبت اول یا دوم، استفراغ كنید در اولین فرصت باید ۲ قرص دیگر HD میل كنید. اگر این اتفاق بعد از خوردن قرص‌ها در نوبت اول رخ دهد، قرصهای نوبت دوم کماکان باید ۱۲ ساعت بعد از نوبت اول مصرف شوند. استفراغ اگر بیش از دو ساعت بعد از مصرف قرصها رخ دهد، اهمیتی ندارد. دارو جذب شده است.

دستورالعمل 1:
قرص‌های HD را می‌توانید از داروخانه تهیه كنید. این‌ها همان قرص‌های ضد بارداری معمول هستند كه روزی یك عدد از آنها را می‌خورند. اگر داروخانه HD نداشت، قرص نوع LD را دیگر حتما دارد. فرقش این است كه LD را درهر نوبت باید ۴تا مصرف كنید. (در مجموع ۸ قرص)

دستورالعمل 2:
اگر داروخانه فقط قرص تری فازیک داشت : 4 عدد قرص سفید تری‌فازیك در اولین فرصت و چهار عدد قرص سفید دیگر 12 ساعت بعد.

تذكرهای حین مصرف:
-1 بهتر است كه قرص‌ها با شكم خالی خورده نشود.‌
-2 در صورت استفراغ كردن تا دو ساعت پس از استفاده از روش، خوردن مجدد قرص‌ها ضروری است.‌
-3 حداكثر دفعات مجاز استفاده از این روش در هر سیكل قاعدگی یك بار است. این روش باید در حداقل دفعات ممكن در طول دوران باروری استفاده گردد. مجاز بودن یك بار استفاده از این روش در هر دوره قاعدگی دلیلی بر تایید مصرف آن در هر دوره قاعدگی به عنوان روش پیشگیری از بارداری نیست.‌
در صورت قاعده نشدن فرد در عرض 3 هفته پس از مصرف روش اورژانسی پیشگیری از بارداری، باید، تست بارداری (ترجیحاً بتا اچ.سی.جی) در مورد وی انجام شود.‌
با توجه به اینكه این روش برای جنین خطرناك نیست، در صورت وقوع حاملگی، نیازی به ختم آن نخواهد بود.


آخرین پست ها
دریافت کد ابزار آنلاین