تبلیغات
اجتماعی، علمی، روانشناسی - الماس چیست؟
.  با کلیک روی ستاره یک امتیاز به این مطلب بدهید
پنجشنبه 25 آذر 1389  02:27 ب.ظالماس چیست ؟
الماس همان کربن معمولی است که در فشردن ترین حالت ممکن قرار می گیرد . کربن ، یکی از معمولی ترین عناصر جهان است و در تمام کیهان می توان ردی از آن پیدا کرد . کربن همچنین یکی از 4 عنصر اصلی برای پیدایش و ادامه حیات است . 18 در صد بدن ، از کربن تشکیل شده است، هوایی هم که از آن تنفس می کنیم ، حاوی دی اکسید کربن است و بیشتر مواد غذایی ، ترکیبات کربن دارند . در حالت خالص ، کربن معمولا در سه شکل یافت می شود : الماس -گرافیک -فولریت -الماس یک بلور شفاف و بسیار و بسیار سخت است . گرافیک ماده ی معدنی که از کربن خالص تهیه می شود و بسیار نرم و سیاه رنگ است . ساختار مولکولی ان به فشرد گی الماس نیست . و به همین دلیل از الماس ضعیف تر است . فولریت جدید ترین شکل مولکول کربن است که 13 سالاز شناخته شدنش نمی گذرد. این ماده معدنی دقیقا از 60 اتم کربن تشکیل شده است که یک کره کامل را شکل می دهد.الماس فرم بلوری کربن باچگالی ( g/cm3 3/520) ? یک از سخت ترین ودیر گدازترین مواد شناخته شده است تمامی پیوندهای ( C-C ) کوالانسی و طول آن ها برابر54/1 0A بوده وبرابر پیوند های مشاهده شده درهیدروکربن های سیر شده است. در الماس هر اتم کربن با اوربیتال های هیبریدی sp3 به چهار اتم کربن دیگر باآرایش چهاروجهی پیوند یافته است.این آرایش یک شبکه مکعبی مراکز وجوه پرراتشکیل می دهد.چون هراتم کربن باتمام اتم های اطراف خود پیوند دارد بلور الماس ? به عنوان مولکول واحد تلقی می شود. علاوه براین تمام الکترون های والانس هر اتم کربن دراوربیتال های پیوندی جفت شده اند وتراز والانس هراتم کربن بیش از هشت الکترون نمی تواند داشته باشد. به همین دلیل الماس فوق العاده سخت دیر ذوب پایدار بوده و رسانای الکتریسته نمی باشد واین بازتابی از ساختمان سه بعدی آن است.الماس ماده ای بیرنگ شفاف وشکننده است.رسانا یی گرمایی الماس از هر ماده دیگری بیشتراست .ودرحدود 5 برابر رسانایی گرمایی مس است. ضریب شکست الماس بالاست واگر به طرز خاصی تراش داده شود بازتاب نور را به رنگ های مختلف نشان می دهد.
نگین تاج ملکه انگلیس و مغز مداد کودک هندی هر دو از یک جنسند ، کربن . ولی یکی بیش از یک میلیارد سال در حال آماده شدن بود و دیگری هیچ !الماس ها در حدود 160 کیلو متری زیر پوسته زمین ،درون سنگهای مذاب جبه تشکیل می شود در این بخش از زمین ،فشار و حرارت به قدری است که فرآیند تبد یل کردن به الماس می تواند صورت پذیرد . حداقل شرایط این فرآیند ،دمای 400 درجه سانتی گراد و فشار 30 هزار اتمسفر (هر اتمسفر ،فشار هوا در سطح دریاست ) است . اندکی پایین تر از این شرایط ،گرافیک تولید می شود . شرایط تولید الماس در عمق 150 کیلو متری زمین ،مهیاست ،جایی که فشار به 50 هزار اتمسفر و دما به 1200 درجه سانتی گراد میرسد . فوران های قوی گدازه ای ،این الماس ها را به سطح زمین آورده و انها مجرا های کیمبر لیت را تشکیل داده اند ( کیمبرلیت نام مکانی در آفریقای جنوبی است که این مجراها برای نخستین بار در آن کشف شد . ) بسیاری از این فورانهادر فاصله یک میلیارد تا 20 میلیون سال پیش صورت گرفت . این جریان های گدازه ای که به مراتب از فوران های آتش فشانی امروزی شدید تر بودند و از اعماق بیشتری سر چشمه گرفتند ، درون این مجرا های کیمبر لیت سرد شدند و رگه های مخروطی شکل صخره ای کیمبرلیت را تشکیل داده اند که الماس ها را نیز در بر داشت .کیمبرلیت صخره آبی رنگی است که معدنچین ، الماس آن را جستجو می کنند سطح این مجراهای کیمبرلیت از 2تا146 هکتار متغیر است .
در بستر رودخانه ها نیز می توان الماس پیدا کرد این مناطق را نواحی الماس آبرفتی می نامند . در واقع منشا این الماس ها نیز همان مجرای کیمبرلیت بوده است ، ولی مجموعه ای از فعالیت های جغرافیایی موجب شد آنها از مکان خود حرکت کنند و به سطح زمین برسند . امروزه در کشورهای استرالیا ، برونئی ،برزیل ، روسیه و برخی کشور های آفریقایی مانند آفریقای جنوبی و کنگو معادن الماس مشغول به کار است .الماسی که از معدن به دست می آید ، سطحی ناهموار و خشن دارد و برای تبدیل شدن به یک یا چند قطعه جواهر با ارزش باید بریده شده و صیقل داده شود .

الماسهای مشهور دنیا
كالینان : بزرگترین الماسی كه تاكنون یافت شده است . این الماس 3106 قیراطی در سال

1905 در ترانسوال آفریقای جنوبی یافت شد . سال  1907 این الماس به پادشاه انگلستان، ادوارد هفتم اهدا شد و بعدها به 9 سنگ بزرگ و تعدادی سنگ كوچك تقسیم شد.


 مهمترین
آنها ، الماس 530/2 قیراطی ستاره آفریقا است كه در عصای شاهی كار گذاشته شده و در برج لندن به نمایش گذاشته شده است.


سلطان بزرگ : به نظر می رسد سومین الماس بزرگ غیر بریده شده ای است كه تاكنون یافت شده است . این الماس در سال 1650 كشف و وزن سنگش 787/50 قیراط بود، سازنده تاج محل نامیده شد . متاسفانه این الماس به شكل عجیبی مفقود شده است واز امكان امروزی آن اطلاعی در دست نیست .


امید آبی : مشهور ترین الماس آمریكا است . این جواهر 45/52 قیراطی ، تاریخچه ای

 400 ساله دارد . در آن زمان قطعه سنگ 112/1875 قیراطی بود و در سال 1668، به
وسیله شاه لوئیس چهاردهم در فرانسه خریداری شد . به نظر می رسد این جواهر نایاب در معدن كلار هند یافت شده باشد
.

الماس کوه نور:
کوه نور زوج الماس معروف دریای نور است و هر دو از قدیمی‌ترین جواهرات شناخته شده در جهان هستند. این سنگ قیمتی از ناحیه قلعه باستانی گلکنده در نزدیکی حیدرآباد در ایالت آندرا پرادش در کشور هند در سال ۱۶۵۶ میلادی بدست آمد. این الماس توسط میرزا محمد میر جمله وزیر مشهور ایرانی عبدالله قطب شاه به شاه جهان پادشاه گورکانی هند تقدیم شد و در آنجا ماند و در سال ۱۷۳۸ میلادی به دست نادر شاه رسید. کوه نور پس از مرگ نادر توسط احمدشاه درانی به افغانستان منتقل و سپس به شاه شجاع رسید. پس از شکست شاه شجاع از سردار هندی ملقب به شیر پنجاب، الماس مزبور توسط سردار نامبرده به هند عودت شد و بعدها به دست کمپانی هند شرقی بریتانیا افتاد. در سال ۱۸۷۷ رسما اعلام شد این الماس در اختیار ملکه ویکتوریا امپراتور بریتانیا در دوران استعمار بریتانیا بر هند است. الماس کوه نور اکنون در برج لندن، قصری تاریخی در ساحل شمالی رود تیمز، نگهداری می‌شود.


آخرین پست ها
دریافت کد ابزار آنلاین